5SU14441RC40
Betagard RCBO, 4 pole, 100mA residual current, 40A rated current, C characteristic, 10kA breaking capacity
40A
Rated Current
4
Poles
415V AC
Voltage
7MW
Mounting Width
100mA
Rated Residual Current
Specifications
| Poles | 4 |
| Voltage | 415V AC |
| Rated Current | 40 A |
| Characteristic | C |
| Mounting Width | 7 MW |
| Rated Residual Current | 100 mA |
| HSN Code | 85362010 |
| GST Rate | 18.00% |
Catalog No.
5SU14441RC40
Manufacturer
Siemens
Series
5SU1
OEM List Price
₹14,565
w.e.f. 25 Feb 2026
per Nos
Unit
Nos
Series
5SU1
HSN
85362010
GST
18.00%
This is the OEM published list price. For final rates with discounts, contact your OEM distributor or dealer.
More in 5SU1
ListPrice.io does not sell products. Prices shown are OEM published list prices sourced from official catalogs for transparency only. For final rates with applicable discounts, please contact your OEM distributor or dealer.